3, 5 nebo 20 opakování?

crossfit

Tuhle otázku si dřív nebo později položí každy, kdo překročí prahy posiloven. 

Za zhruba lehce přes stoletou historii moderního fitness na ní mnozí hledali odpověď. Snad se to i některým podařilo. Když si nalezené odpovědi zprůměrujeme, dostane se nám “konkrétních“ čísel. 

Tato otázka má ale mnoho proměnných. Ta nejzásadnější je, jaký jsme si vytyčili cíl.

  • Nabrat svalovou hmotu?
  • Získat sílu nebo se například naučit novou dovednost? 

Američtí vědci zjistili, že devět z desteti atletů nabere nejvíce svalové hmoty, když provede v jedné sérii osmpatnáct opakování. Zde ale atlet trénink nekončí, ideálně musí podobné série čtyřikrát až šestkrát zopakovat, a poté na danou partii vybrat další cvik až dva. A aby toho nebylo málo, tak v týdnu ještě jednou dvakrát něco podobného zopakovat, a pak taky v měsící a v letech.

Povedlo se nám nabrat nějaký kilčo svalový hmoty, tak co jí trochu efektivně využít a naučit jí silovým schopnostem?

Američtí vědci zjistili, že jedenáct z desti sportovců nabyde nejvíce sil při třech až šesti opakování v sérii u jednoho ze základních, sílu rozvíjejících, cviků (dřepy, tlaky, tahy…). Zde je rozpětí sérií širší, opět v závislosti na cíli. Nejčastěji však sáhněme po třech až osmi sériích. Pokud například oddřepujeme těžké dřepy, jiné těžké dřepy už ve stejném tréninku silový zisk pravděpodobně nepřinesou. Podobně intenzivní dřepy radši zopakujme až za čtyři až sedm dní. Pro větší účinek je však doporučováno tyto specifické cviky opakovat po dobu dvou až desíteky let. 

  • Co až nás přestane bavit, to že jsme krásní a jsme sakra silní?
  • Co naše mohutné silné avšak dřevěné tělo naučit obratnosti a novým dovednostem? 

V tomto případě byli američtí vědci ještě více roztroušení. 

Pokud máme talent, švihneme salto a muscle up za deset opakování, a obstojně nadhodit činku se naučíš zhruba za dvacet až třicet tisíc opakování – nebo li, tak pět set až osm set hodin – nebo li dva tři roky. 

Pokud jsi ale obecný člověk, je třeba si pohyb nejdříve analyzovat a až poté syntetizovat. To nám počty opakování, hodin či roků přibližně zdvojnásobí až ztrojnásobí… 

Nepanikařme ale, Když milujeme cestu, a nejen cíl, dříve či později cíle dosáhneme. 😉

Autor: