Běh a kondice

běhání

Co se ti vybaví, když se řekne běh? Vzpomeneš si na utrpení, které máš v paměti, když tě trenér nebo učitel honil kolem parku? Proč je běh tak neoblíbená disciplína? Jaká je tvá kondice obecně?

Běh je druh pohybu, při kterém se živočich pohybuje pomocí končetin takovým způsobem (převážně větší rychlostí než při jiných způsobech pohybu), že v určitých fázích pohybu se žádná z končetin nedotýká povrchu, po kterém se pohyb vykonává (na rozdíl např. od chůze nebo plazení). Dalším důležitým znakem je, že se při běhu končetiny střídají (na rozdíl od hopsání sounož). Běh je možné vykonávat i na speciální pomůcce k němu určené (běžecký pás). Nejrychlejším běžcem mezi všemi živočichy je gepard štíhlý.(wiki)

Chceš zlepšit běh nebo obecně kondici, bude dobré začít postupně. Pokud je pro tebe běh nepřítel a doběhneš tak maximálně na záchod, začni se pravidelně hýbat, třeba jenzrychlenou chůzí nebo (využít fartlekové metody a kombinovat běh a chůzi dohromady). Tvé tělo (pohybový aparát a nervová soustava) bude potřebovat čas na adaptaci. 

Úplný nováček může začít jen 10-15 minuty běhu/rychlejší chůze 2-3x týdně. Cílem je zvyknout si na pohybovou aktivitu a být následující dny provozu schopný. Zátěž přidáváme postupně, ne však více než 10% oproti předchozímu týdnu v celkovém objemu.

Pokud to s během myslíš vážně, je nutné zmínit i obuv. Navštiv prodejnu, kde mají přístroje na měření došlapu (neutrální, vnitřní, vnější) a mohou ti doporučit vhodnou botu pro tvé chodidlo. 

Přesnější běžecký plán se bude vždy odvíjet od cíle. Běhám pro radost? Chci zaběhnout půlmaraton? Chci zlepšit čas na 5km? Zkrátka, chceš zlepšit svůj běh a kondici, běhej. Pokud chceš u běhu vydržet, začni s rozumem, běhej pomalu a pravidelně.

Autor: