Benefity ranního cvičení

crossfit

„Kdy jít cvičit, tak abych z toho co nejvíce profitoval?“ Určitě častá otázka nejednoho, ať začínajícího, či pokročilého cvičence. 

Odpovědí na tuto otázku může být celá řada, jelikož každý z nás má často jiné preference, časové možnosti, životní styl atp. 

Neexistuje tedy jednoznačná odpověď na naši prvotní otázku, avšak ranní cvičení poskytuje prokazatelné množství benefitů. 

Pojďme si tedy některé z nich blíže nastínit. 

  • Nakopnutí energie pro tvůj den

Pravidelné cvičení je skvělý nástroj pro zvýšení celkového množství „energie“ a snížení stresu. Pokud budeš chodit pravidelně cvičit v ranních hodinách, můžeš očekávat produktivnější zbytek dne.  

  •  Vyšší soustředěnost 

V předchozím bodě jsme zmínili produktivitu. Tak si to pojďme trošku přiblížit. Fyzická aktivita sama o sobě zvyšuje koncentraci a soustředění jedince – nehledě na to, kdy jí provádíš. Pokud tedy cítíš, že máš problém se soustředěním v průběhu dne, může být ranní cvičení vítanou „pomocnou rukou“.  Dle studie, publikované v roce 2019 v British Journal of Sports Medicine, zvyšuje ranní cvičení pozornost, vizuální učení a rozhodovací schopnosti. 

  • Lepší volby ve stravování  

Pokud Tě v průběhu dne opouští „motivace“ do zdravého a Tobě prospěšného stravování kvůli stresu z práce nebo obecně, protože život.. 😀 , může být ranní cvičení branou pro budování lepších návyků ve stravování. 

Je to jednoduché, jednu část rovnice máš za sebou (chápejme jako fyzickou aktivitu) a další je před tebou – pochopitelně se raději rozhodneš pro výživné a zdravé jídlo, jelikož chceš prostě a jednoduše dotáhnout to, co už jsi načal. 

Benefitů ranního cvičení je samozřejmě mnohem více, jako např. kontrola glykemie pro jedince trpící diabetem 1. typu, lepší zvládání hypertenze – neboli vysokého krevního tlaku, ovlivňování hladiny kortizolu v krvi a v neposlední řadě pozitivního vlivu na kvalitu spánku. 

Vypíchnul jsem zde ty „nejatraktivnější“ důvody pro ty z Vás, kteří nejsou plně rozhodnuti, jaká část dne bude nejideálnější ke cvičení, resp. k fyzické aktivitě.

Slunce v duši.  

Autor: