Otužování
Co je to vlastně otužování?
Otužování můžeme definovat jako proces vystavování těla nižším teplotám, než na jaké jsme zvyklí nebo přizpůsobení. Třeba na vzduchu, ve sprše, v rybníce, při pochodu na Sněžku nebo třeba na severním pólu. Je to úplně jedno.
Otužování by však nemělo být nikdy moc dlouhé a nepříjemné. Po otužování bychom se měli cítit dobře a mít dobrou náladu. Každý, kdo se rozhodne začít s otužováním by se měl poradit se svým praktickým lékařem!
Jak s otužováním začít?
Tak jako se vším i s otužováním by se mělo začínat pomalu, postupně, ale hlavně pravidelně. Vhodné je začít například s vlažnou sprchou každý den a postupně ubírat na teplotě až se dostanete až k úplně studené. Zkusit se méně oblékat (ale ne tak, aby vám vyloženě byla zima). Chodit pravidelně do sauny. Doma méně topit. Možností je opravdu hodně.
Další metodou je pak koupání se ve studené / ledové stojaté nebo tekoucí vodě. Případně je zde i možnost potápění se v ledové vodě nebo delší pochody přírodou jen s minimem oblečení. To už je ale extrémní forma otužování a je třeba se k tomu propracovat.
Otužování ve vodě
Pokud se již sprchujete opravdu studenou vodou, možná je čas vyzkoušet koupání v řece nebo rybníku / jezeře apod. Vždy ale choďte s někým. Jistota je jistota. Začněte třeba 30 vteřinami ve vodě. Postupně můžete interval navýšit až na 2 minuty.
Před samotným statickým otužováním (tzn. že se ve vodě nehýbeme) je dobré se rozehřát a rozcvičit. Stačí 5 minutové zahřátí a rychlý dynamický strečink. Po otužování se utřít a opět zahřát pohybem + si můžete dát trochu horkého čaje.
Je zakázané se zahřát teplou sprchou nebo jen samotným pobytem v teplé místnosti (například saunováním) apod. Člověk by se měl vždy zahřát pohybem!
Na začátku je vhodné si do vody pořídit neoprenové boty, rukavice a čepici. Zamezíte tak rychlému prochladnutí periferií těla a vydržíte tak ve vodě o trochu déle. Koupání bude celkově příjemnější. Po čase můžete do vody jen v plavkách… nebo i bez. Ono je to v té studené vodě vlastně skoro jedno, pánové. 😀
Jaké jsou benefity otužování a co nám může přinést?
- dobrá nálada
- zlepšení srdeční činnosti
- zlepšení imunity
- posílení psychiky
- zlepšení látkové výměny
- zlepšení regenerace po výkonu
- zlepšení stavu pokožky
- zmírnění bolesti kloubů a svalů
Ovšem i zde platí, že benefity otužování přicházejí pouze s optimální intenzitou a délkou pobytu ve vodě. Pokud to přeženete, bude to mít na organismus opačný vliv. Vyplaví se přemíra stresových hormonů a pro člověka to bude spíše stresující zážitek, ke kterému se nebude chtít dále vracet. Někdy méně je více a platí to i pro otužování.
Kdy s otužováním NEzačínat
Vždy než se začnete otužovat, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem.
Není vhodně se otužovat pokud:
- nemáte rádi zimu a nemáte z otužování dobrý pocit a je to pro vás velmi stresující
- trpíte chudokrevností
- máte potíže se srdcem
- máte oslabenou imunitu
- jste nemocní
- jste po nebo před velmi náročnou fyzickou aktivitou
!!!Každému vyhovuje jiná forma a hlavně jiná intenzita a doba otužování!!!
Autor:
- Tomáš Hrančík
- hrancik.tomas@gmail.com
- 737 528 544
- tomas_hrancik_coach
- www.vzpirej.cz