Chodidlo

Část našeho těla, kterou jsme chůzí po dvou, povýšili na jinou úroveň důležitosti. Ten slavný proces hominizace, kdy jsme to od opiček dotáhli až na voliče SPD znamená, že jsem si sice uvolnili ruce pro rozvoj lepší a jemnější motoriky, ale stojíme na relativně vratkých základech.

Naše velká těla se opírají o pevnou zem malou plochou, která je při pohybu jestě zmenšuje (celé chodidlo při stoji vs. špička při chůzi).

Je proto důležité, aby chodidla svojí práci zvládala a byla správně nastavená.

Co všechno chodidlo musí zvládnout?

  • Tlumí nárazy při došlapu.
  • Vyrovnává nerovnosti podkladu.
  • Pomáhá vyrovnávat změny těžiště těla.
  • Přenáší množství informací do mozku pro nastavení držení těla.
  • Pomáhá s termoregulací.

Jak to?

Aby chodidlo dokázalo zastat všechny výše uvedené úkoly, je vybaveno velkým množstvím svalů a vazů a má specifickou kostěnou architekturu (nožní klemby).

V případě, že jedna z těch složek není optimální, dochází nejen ke změně nastavení chodidla, ale tato změna se odráží v celkovém držení těla a pohybovém projevu.

Na chodidlech zkrátka vše stojí.

Proč správné nastavení není automatické?

Je otázkou, zda je naše tělo už plně připaveno na bipedální lokomoci (chůze po dvou). Stavba kotníků a kyčlí, chodidlům zrovna dvakrát práci neulehčuje. Převážný pohyb po tvrdých a nečlenitých povších už od příchodu na svět je dalším kamenem úrazu. Dovršeno používáním obuvi, která neumožňuje chodidlu jeho přirozenou činnost, a častým sezením, na které naše tělo není přizpůsobeno určitě.

Co obuv při sportu?

Při cvičení bez nutnosti lokomoce (pohybu z místa na místo), není obuvi v zásadě třeba. Bosé chodidlo má lepší předpoklad k zaujmutí vhodného nastavení a navíc dává svému majiteli lepší přehled o jeho zapojení. Ani silové cviky jako dřep či mrtvý tah nejsou na obutí závislé. Při dynamickém pohybu, jakým je třeba CrossFit, je potřeba nohu chránit před poškozením. Specifické disciplíny, třeba vzpírání, mají svou specifickou obuv, které usnadňuje a mnohým vůbec umožňuje provádět potřebnou techniku.

S obuví se vždy jedná o kompromis, je jen na vás, jak velký jste ochotni udělat.

Autor: