Hudba

Když už jsi sportovcem nebo hobíkem, co to se svým sportem myslí vážně, máš pod kontrolou trénink, stravu, stres, spánek, suplementaci... Co tak ještě by Ti mohlo pomoci k lepším výkonům? Hudba? Narozdíl od výše zmíněných faktorů na ní výkon nestojí ani nepadá. Nicméně u nás v gymu je to téma, který hodně letí… A věřím, že je to tak i v mnohých dalších…     

Přijde takhle do gymu věrný Los Lumír, pěkně pozdraví slečnu barmanku a hned se zeptá, co to hraje za shity, ať prý zapne něco ostřejšího. Chvíli po něm přijde Kamil, oblékne se do sportovního, rozcvičí se, a pak jde poprosit slečnu barmanku, ať mu pustí nějakej drumík, že to, co hraje, se nedá poslouchat. Za chvíli na slečnu barmanku ječí trenér, ať tu hudbu stáhne, že neslyší vlastního slova… Druhý trenér zas nemá rád drumík, tak houkne na barmanku, ať tam naladí popíček a pořádně to vopálí! Pozor ale! Pak přijde Naďa, to co barmanka pouští v gymu, to jí uplně nevyhovuje. Má ale pod čepicí! Uvědomí si, že nějaká hudba přece v gymu musí hrát, a né každému se přeci zavděčíš… Vezme si tedy sluchátka a pustí si své oblíbené „Hospodine, Pomiluj ny“.

Proč ale většina z nás má potřebu hudbu jako doprovod při sportu tolik řešit? V první řadě asi v životě nemáme moc větších starostí… To si přejme! A v další řadě nám hudba při výkonu sportu opravdu může pomoci. Pojďme si to tedy říct!

Hudba a její vliv na sportovní výkon

Má hudba vliv na sportovní výkon? Pro odpověď na tuto otázku ani nemusíme chodit tak daleko, stačí se dostat ke vzniku hudby (pravěk, starověk)…Jednou z teorií vzniku hudby je totiž vznik pří fyzické práci, kdy rytmus diktoval pracovní tempo… Předpokládejme, že se tedy pěly svižné energické a jednoduché písně… 😀

Kladný vliv hudby na sportovní výkon však potvrzují i výzkumy zkoumající vliv hudby na sportovní výkon. 

Když odečteme míru individuality, tak nám oblíbená hudba může odvést pozornost od únavy či nepříjemných pocitů, a naopak přivést pozornost k přítomnému okamžiku – ke zvedání činky, k rychlejšímu rytmu běhu, k optimálnímu nastavení před vstupem do ringu či do klece atd… Konkrétní hudba nám může navodit pocity bdělosti, štěstí, radosti, až “nesmrtelnosti“.

Podmínkou však je, že se nám musí líbit. A to se vracíme zas na začátek… Co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Proto, pokud jsi gurmán, ujíždíš na Shaggym nebo na feťácích spících na mixáku, a v gymu ti nehrajou do noty, tak zatni zuby, nedělej z barmanky jukebox a vem si sluchátka! 🙂

A po jaké hudbě máš sáhnout? Ideálně vyber tu, co máš rád. Pokud žádnou oblíbenou nemáš a necháš si do toho kecat, pro náročnější a svižnější trénink můžeš vybrat něco svižnějšího a výraznějšího. Naopak pro rozcvičení, či při závěrečném uvolnění neuděláš chybu, když vybereš nějakej plouživej popíček, baladičku či klasiku… Jednoduše, vol tempo hudby podle tempa cvičení…

Dobrý výběr a dobrý zvuk přeje:

  • odborník na hudbu při sportu: Casey Venca Ryback! 

Autor: