Encyklopedie odborných výrazů

Dnešním okénkem se pokusíme pomoci hobby sportovcům, kteří do tělocvičny docházejí na pravidelné lekce ke svým trenérům.

Určitě se vám někdy během lekce stalo, že po vás trenér něco chce a vy vůbec netušíte co.

Rádi jako trenéři využíváme odborné, a ještě radši pseudo-odborné termíny či fráze. Někdy si to žádá situace, někdy svěřenec. Někdy se vám chceme pochlubit, co víme. Někdy se ale stane, že sami nevíme, ale myslíme, že víme, a přitom nevíme či víme, že nevíme.

Pár populárních termínů a frází si tedy dnes pojďme vysvětlit. A snad si díky tomu příště v tělocvičně lépe porozumíme.

Varování! Text obsahuje prvky recese a expresivní výrazy…


Užití termínu v praxi Co si myslí trenér, že říká Co si o tom myslí svěřenec Co opravdu trenér říká
Nyní nás čeká kompenzační část. Dlouho jsme se v tréninku věnovali trhům. Je čas se zaměřit na nadhoz. Už zas po mě chce prachy? Vždyť jsem mu je posílal před pár dny. 70 % tréninku věnujeme vzpírání, je tedy velice pravděpodobné, že od zvedání ramen přetížíme vrchní část trapézového svalu. Pojďme tedy odcvičit pár shybů. Ať aktivitu svalů na zádech vyrovnáme.
Je čas posunout se v periodizaci k dalšímu cyklu. Včera jsme drtili bicíře. Zítra dáme tricíře. Periodu jsem ještě nikdy neměl, a cyklus už vůbec ne. Ve tvém dlouhodobém tréninkovém plánu, díky kterému dosáhneš cíle, je třeba se posunout do další dílčí části.
Pojďme také řádně procvičit core (kór)! Stoupni si na dva bossu bally, mezi kolena si dej masážní válec, do podpáždí dva Overbally, na hlavu si pověs kettlebell a udělej dřep na jedné noze. Jupí, můj trenér je tak pečlivý! Každý trénink mi připraví těžší a těžší “cvik“! Tomu říkám výzva! Když chceš mít nabitý kozy, bicáky či zadek. Musí je nést kompaktní, silný a stabilní střed těla. Když spolu vybereme smyslu plné cviky, určitě silný střed těla získáš.
Další série dřepů budeme stupňovat intenzitu. Dneska na něj / na ní nemám náladu. Dám mu pořádně zahulit. Jak stupňvat intenzitu? Už takhle mě dneska dost intenzivně sere... K tomu abychom dosáhli Tvého cíle dřepnout 1x 80 kg, musíme se mu v tréninku systematicky přibližovat. Zpravidla nejdříve vyššími počty opakování s nižší vahou (objem), později nižšími počty opakování a bližší vahou k cíli. (intenzita)
Následují dřepy v tempu 5-5-5-5 Ještě 30 minut tréninku a zbývají mu už jen dřepy. Ok, bude tedy dělat jedno opakování 20 sekund. Dřepy v tempu? To už asi za chvíli budeme končit. Paráda! Při nabírání svalové hmoty a síly, při učení se nových technik není rozhodující pouze počet sérií a opakování, nýbrž i doba, po kterou jsou svaly v napětí.
Ještě můžeš! Ještě může. Můžu, ale nechce se mi. Nechce se mu, ale ještě by mohl.
Ještě dvakrát! Ještě dvakrát! Kdybych řekl poslední, pozná, že jsem nedával bacha. K...a, udělal jsem už 35 opakování. Proč jich mám dělat 37? Ten k...t už zase nedává bacha... Sorry, nedával jsem bacha...
Vytáhni se v hrudníku, Esmeraldo... Narovnej se! Co to po mě zas ten úchylák chce? Ukaž kozy!
Pojď, Rudo! Snaž se, a určitě ten cvik úspěšně zvládneš! Hůůůůjééé! Phooojč, Ruda!

Autor: