V hlavní roli CORE

CORE, CORE, CORE, ve fitness i ve fyzio oborech, populární a hodně skloňované slovo stejně tak asi jako Funkční trénink. 

Jenže co si pod tím vlastně představit? CORE je anglicky střed, ale to nám samo o sobě taky nic moc neřekne. 

Pojďme se na to tedy podívat a pochopit, proč je tak důležitý a chceme ho mít fit.

CORE tvoří 4 části:

  1. velmi zjednodušeně nám svaly pánevního dna podpírají všechny naše pánevní a břišní orgány, aby z nás spodem nevypadly ven. A ano, pánevní dno mají i muži…i když spousta si jich myslí, že je to jen dámská záležitost a že je důležitější mít pekáč buchet. Opak je pravdou. Nejdřív je potřeba zamakat na tom vnitřku a pak nahodit omítku. Bez základů barák taky nepostavíš.
  2. nejhlubší břišní sval transversus, který je široký od žeber až po pánev a obepíná nás kolem dokola od páteře až po prostředek břicha. Je to veliký sval, který nám mimo jiné drží orgány, aby z nás nevypadly předem, dělá podporu páteři. Tento sval vlastně dělá to ploché břicho a štíhlý pas. Z toho vyplívá, že bez silného středu nám nějaké sedy-lehy, T2B apod. jsou vážně na nic.
  3. bránice – náš hlavní nádechový sval, který nám odděluje hrudní a břišní dutinu. Když správně funguje, tak se nám s nádechem „stlačuje“ směrem dolů, masíruje nám vnitřní orgány, čímž zlepšuje jejich prokrvení a funkci. Zároveň nám jakoby tlačí zevnitř na bederní část páteře a tím jí dělá podporu (ano, proto u nás často u těžkých činek hekáme, syčíme, funíme a učíme to i vás).
  4. multifidy – malé svaly, které spojují jednotlivé obratle a „drží“ mezi nimi prostor, aby na obratle nebyl při pohybech moc veliký tlak, dělají stabilitu páteři. Když správně fungují, nehrozí nám výhřezy plotének, blokády páteře ani bolestivé spasmy okolních svalů.

A všechny tyto 4 části spolu komunikují, vzájemně se ovlivňují, a když ideálně spolupracují, vytváří nám základ pro všechny ostatní pohyby. Záda nás nebolí a břicho pěkně vypadá.

Co je tedy důležité cvičit nebo jakým způsobem ovlivnit ten náš CORE?

  • držení těla
  • správné dýchání 
  • stabilizační cviky
  • push-pull training
  • antirotace
  • rotační cviky v napřímení 
  • balanční cviky

Rada na závěr:

Nesnaž se překonávat rekordy ve výdrži v Prkně (Plank). Ten cvik není  zlej, ale kdo z vás/nás ho umí správně udržet?! Tím si pevnej střed nevytvoříš! Těším se na tebe v gymu, kde tě pár vychytávek na Core naučím.

Autor: